Macherey-Nagel Chromafil PP/GF/PET-45/25 black/orange 729033
Enlarge
PART NO: 4AJ-9049080
Out of Stock (Ships in approx. 1 week)
Syringe filter CHROMAFILTM, Polyester (PET)
General
CHROMAFIL® syringe filters are used for filtration of suspended matter from liquid samples.
Advantages:
HPLC-Certification available on the internet
Polypropylene housing
Better solvent stability compared to acrylate and polystyrene filters
Shells ultrasonically sealed, not glued
No extractable components from glues
Filtration in both directions possible, the liquid cannot bypass the membranes
Luer lock on side of entry
Safe connection on the *high pressure* side
Luer exit
Standard luer for 3mm and 25mm filters, minispike luer with low dead volume and small OD for 15mm filters
Deflector
Star-shaped distribution device
Colour coded
Low dead volume
~80µl for 25mm, 12µl for 15mm, 5µl for 3mm.
Specifications:
The membrane housing consists of polypropylene (PP). This material is very resistant towards most solvents and has a very low extractable substances content. Thus it can be used with almost all solvents, acids and bases (see table). The especially thick rim of the housing is ideal for use with laboratory robots (e.g. Benchmate™). Filter inlet and filter outlet can be fitted to the CHROMABOND® columns for selective sample preparation with the aid of a special adaptor. All filters can be autoclaved at 121°C and 1.1bar for 30min.
Chromafil™Xtra:
Product Specification:
Filter diam.: 25mm