Corning Labnet Centrifuge PRISM Mini C1801-230V-EU
Enlarge
PART NO: 4AJ-9945789
Qty In Stock: 1
Complete with 8 place 1.5/2.0ml rotor and 4 place PCR strips rotor
230 V
EU cord
Mini Centrifuge Prism™ Mini
-Quick release rotor exchange
-Increased sample capacity
-Rapid sample processing
-One-step sample retrieval
Further adapters available on request.
Specifications:
Max. RCF: 2000 x g
Max. speed: 6000rpm
Max. capacity: 8 x 1.5/2.0ml or 4 strips with 8 x 0.2ml
Power consumption: 5W
Dimensions (W x D x H): 132 x 132 x 112mm
Weight: 0.55kg
Power supply: 230V, 50/60Hz